Byrokracia všade kde sa pohneš

Autor: Daša Popelková | 11.9.2017 o 14:24 | (upravené 11.9.2017 o 14:32) Karma článku: 3,93 | Prečítané:  690x

Už dávno nie je v našom štáte dôležitý obsah, ale naopak forma, ktorá nám častokrát strpčuje život. 

Mnohí sa pýtajú, na čo je to dobre? Je naozaj dôležité mať nespočetne papierov, ktoré každému len zavadzajú a strácajú dôležitosť už po zatvorení dverí? Vytvárame veci len do políc, na ktoré padá prach, namiesto toho aby sme sa sústredili na podstatnosť problému a snažili sa ho čo najefektívnejšie vyriešiť. Preto je množstvo prípadov nevyriešených a ešte viac ľudí pohoršených, pretože zatiaľ čo na úradoch prehadzujú papiere, oni riešia reálne problémy, ktoré ovplyvňujú ich životy.                                           

Myšlienky sú druhoradé

Bez správnej formy ti neuznajú projekt na grant, ktorý je čisto o slovičkárení, v škole prácu, ktorá je ohodnotená ako nedostatočná, kvôli nedostatočnej úprave a na úrade nevybavia tvoju žiadosť, kvôli nesprávnemu formuláru. Stali sme sa otrokmi byrokracie a vychovávame neustále ďalšie generácie, ktoré sú ňou ovládané. Už na základných školách zdanlivo nevinným pravopisom, či úpravou zošitov, dávame svojim deťom najavo, že nie je podstatné čo vedia, ale len to, ako to vyzerá. Prioritou sa stáva povrchnosť a nie zamýšľanie sa nad problémom.

Vysoké školy, ktoré by mali ísť príkladom, robia úplne to isté. Je jedno aká skvelá je záverečná práce, no pokiaľ nespĺňa formálne záležitosti nemožno ju uznať a hodnotiť inak ako nevyhovel. Zvláštny systém, ktorý sa stal našou každodennou rutinou. A pritom, po významovej stránke, je úplne jedno či je citovaný výňatok uvedený rovno v texte alebo pod čiarou.

Každý úrad, súd, škola, má samozrejme svoje interné pravidlá aby toho nebolo málo, a to čo je v jednej inštitúcií dostačujúce v budove oproti k tomu potrebujete ešte jeden papier a pečiatku.

Papiere a ich forma sa stali dôležitejšie ako problémy, či myšlienky, ktoré sú v nich ukryté.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.


Už ste čítali?